[wcp-carousel id="2193"]

Kasza pęczak, przepisy. Dlaczego warto ją jeść?

Kasza pęczak, przepisy. Dlaczego warto ją jeść?

Kasza pęczak to odmiana kaszy jęczmiennej, która na stołach gości od początku istnienia polskiej państwowości. Kasza była dawniej obecna zarówno na królewskich dworach, jak i w chłopskich chatach. Była łatwa i tania w wytwarzaniu, można ją było swobodnie przewozić na duże odległości. Aż do XIX w., kiedy to upowszechniły się na polskich stołach ziemniaki, kasza była podstawą dań kuchni polskiej. Później zaczęła powoli odchodzić w zapomnienie. Niesłusznie, gdyż jest ma ona wiele wartościowych składników niezbędnych w prawidłowej diecie. 

Według statystyk, młode osoby (do 23. roku życia) jedzą kaszą zaledwie raz na pół roku. Trudno powiedzieć, dlaczego kasza jest wciąż owiana tak złą sławą, choć z pewnością w ostatnich latach trend ten odwraca się na korzyść kaszy, między innymi na coraz bardziej popularne przepisy na dania z kaszy, które kochają wegetarianie.

Jak powstaje kasza pęczak?

Kasze dostępne w sklepach powstają na skutek obróbki ziarna jęczmienia. Kasza pęczak to całe ziarno w łupinie. Stąd jej wielkość. Być może dlatego właśnie pęczak, pośród wszystkich kasz jęczmiennych, zawiera najwięcej wartości odżywczych.

Ciekawostka! Pęczak jest „przysmakiem” ryb! Gdy jesteście nad jeziorem i widzicie wędkarza lepiącego „kulki”, które następnie wrzuca do wody, to nic innego jak kasza pęczak, która jest idealnym wabikiem dla wielu gatunków białych ryb, np. krąpie, płoci, leszczy czy karasi.

Kasza pęczak — właściwości i kalorie 

Kasza pęczak ma wiele pozytywnych właściwości dla naszego organizmu. Pęczak przede wszystkim dzięki dużej ilości błonnika i małej ilości kalorii (ok. 120 kcal w 100 g) wspiera nasz metabolizm i pomaga się odchudzać. Warto więc po niego sięgać, jeśli chcemy zrzucić nadmierne kilogramy. Uważajcie jednak na niektóre inne kasze, np. kaszę perłową czy wiejską, które mają wysoki indeks glikemiczny.

Warto też sięgać po kaszę pęczak, jeśli chcemy lepiej zadbać o kondycję włosów i skóry. To doskonałe źródło witamin z grupy B, E, K, PP, a także kwasu foliowego oraz krzemu czy cynku. Pęczak jest lekkostrawny, choć może powodować wzdęcia! Wszystko przez wspomniany już błonnik, a także gluten, który nie wszyscy tolerują. Kolejną zaletą kaszy pęczak jest fakt, że „odżywia” nasze jelita, chroniąc je przed stanem zapalnym.

Kasza z warzywami
Pęczak z warzywami

Jak gotować kaszę pęczak i z czym ją jeść?

Kasza pęczak z uwagi na to, że jest nieco grubsza od pozostałych kasz (pęczak to całe ziarno z łupiną), wymaga nieco dłuższego gotowania, aby była miękka. Pęczak gotujemy w proporcjach 1 szklanka kaszy na 3 szklanki wody. Pamiętajmy, aby przed ugotowaniem pęczak dobrze wypłukać pod bieżącą wodą. Możecie go też wymoczyć.

Następnie ugotuj kaszę pęczak:

  1. W garnku doprowadzamy do wrzątku 3 szklanki wody. Dodajemy kaszę pęczak, łyżeczkę soli i łyżkę oliwy lub masła.
  2. Gotujemy kaszę na małym ogniu pod przykryciem, aż wchłonie całość wody i stanie się miękka. Jeśli nie uzyska pożądanej miękkości, dolewamy nieco wody i gotujemy jeszcze kilka minut.
  3. Aby kasza pęczak była idealna, czyli miękka i sypka, garnek z ugotowaną kaszą zawijamy w koc i pozostawiamy na ok. 10 min.
  4. Kaszę możemy też ugotować na gęsto. W tym wypadku gotujemy pęczak do momentu, aż wchłonie całą wodę i stanie się kleisty.

Kasza, przepisy

Kaszę pęczak możemy jeść zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko.

Pęczak z indykiem, warzywami i owocami

Jagielnik, „rafeello” z kaszy

Kasza z dyniowym curry i czarnuszką

Kaszotto z indykiem, warzywami i pieczarkami

Kasza jęczmienna z bananem i granatem



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.