Hummus po arabsku oznacza po prostu ciecierzycę. Zatem wszelkie hummusy będą miały w swoim podstawowym składzie właśnie cieciorkę. Najlepszy hummus to oczywiście ten domowy, choć jesteśmy też wielkimi fanami wszelkich gotowców. Hummus z suszonymi pomidorami jest delikatny, lekko kwaśny, łatwo się ją rozsmarowuje na pieczywie i świetnie smakuje z pieczywem czy krakersami.
Do przygotowania tej pysznej pasty z ciecierzycy potrzebujemy dosłownie kilku prostych składników i blendera. Pasta z cieciorki jest idealna na śniadanie, kolację czy samodzielną przekąskę.
Dlaczego pasta z ciecierzycy?
Czy wiesz, że ciecierzyca (cieciorka lub groch włoski, jak wolicie) to afrodyzjak doceniany m.in. w Egipcie? Jest więc idealna dla dwojga. Ciecierzyca to także roślina będąca skarbnicą białką, obniża poziom cholesterolu czy ciśnienie krwi. Ma w sobie żelazo, magnez, witaminy z grupy B, cynk i potas. Jej lekko słodki smak wspaniale sprawdza się jako składnik sałatek czy past do kanapek.
Przepis na pastę z ciecierzycy
Składniki (2 słoiczki):
- 1 puszka ciecierzycy
- 6 suszonych pomidorów w oliwie (oliwa też będzie potrzebna)
- 4 łyżki pestek słonecznika
- 10 kosteczek sera typu feta
- sól, pieprz
- łyżka soku wyciśniętego z cytryny
- kilka listków świeżej bazylii
- opcjonalnie: świeża lub suszona natka pietruszki, siemię lniane
Pasta z ciecierzycy — jak zrobić?
- Ciecierzycę przekładamy do sitka, przelewamy bieżącą wodą i wrzucamy do miseczki.
- Dodajemy suszone pomidory, trzy łyżki pestek słonecznika (jedną zostawiamy na udekorowanie pasty), fetę, przyprawy, bazylię, sok z cytryny i trzy łyżki oliwy.
- Miksujemy na gładką pastę, stopniowo dodając oliwy, aż uzyskamy pożądaną konsystencję. Im więcej oliwy, tym delikatniejsza konsystencja.
- Przekładamy do słoiczków, a wierzch posypujemy pestkami słonecznika, siemieniem lnianym i pietruszką. Voila!
Zobacz także: Pasta z cukinii — ideala do kanapek