Rafaello – to sklepowe Ona kocha, On raczej nie przepada. To domowe – oboje mamy ochotę zjeść, zanim dobrze stężeje w lodówce. Cudownie kremowe, delikatne i baaaaardzo kokosowe. Największym atutem, oprócz smaku i konsystencji, jest fakt, że nie wymaga pieczenia. Szybka, prosta robota, a potem tylko czekanie, aż dobrze się schłodzi w lodówce. Jego zapach jeszcze długo nie pozwoli Wam o sobie zapomnieć…
Uwaga, w przepisie użyliśmy mleka roślinnego (kokosowego i sojowego), ale możecie użyć dowolnego, np. krowiego.
Składniki:
* 1 szklanka kaszy jaglanej
* ok. 3 szklanki mleka sojowego
* 1/2 szklanki mleka kokosowego
* 1 szklanka wody
* 7 łyżek cukru trzcinowego (lub innego)
* 150 g wiórków kokosowych
* kilka migdałów
* tłuszcz do nasmarowania tortownicy (u nas olej)
Przygotowanie:
1. Kaszę wsypujemy do miseczki, zalewamy zimną wodą i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie zmieniamy wodę i czekamy kolejne 30 minut LUB jeśli nam się spieszy, kilkakrotnie przepłukujemy bieżącą wodą.
2. Wsypujemy do garnuszka, zalewamy dwiema szklankami mleka sojowego i szklanką wody. Gotujemy, co jakiś czas mieszając, aż kasza będzie bardzo miękka (ok. 20 min.), a właściwie mocno rozgotowana.
3. Dodajemy wiórki kokosowe (zostawiając trochę na obsypanie ciasta), 1/2 szklanki mleka kokosowego i szklankę mleka sojowego.
4. Słodzimy wedle uznania (u nas ok. 7 łyżek cukru trzcinowego) i gotujemy jeszcze ok. 15 min., pamiętając o mieszaniu masy. Jeśli będzie zbyt gęsta, dodajemy mleko sojowe (lub wodę). Pamiętajmy tylko o tym, by finalnie kasza wchłonęła całe mleko.
5. Całość miksujemy na gładką masę i przekładamy do natłuszczonej i obsypanej wiórkami kokosowymi tortownicy.
6. Na wierzchu układamy migdały i wstawiamy na co najmniej 2 godziny do lodówki.
Voila!
Witam, czy zamiast mleka sojowego można użyć zwykłego mleka? Nie przepadam za sojowym.
Podłączam się pod pytanie: może byc zwykłe mleko?
Tak 🙂
Pewnie, że można.
Ja robiłam i z sojowym i ze zwykłym i tylko z kokosowym 🙂 Za każdym razem było pyszne 🙂
Witam, wygląda bardzo apetycznie 🙂 A jak z kalorycznością?
Kasza jaglana to samo zdrowie. Mleko też raczej nie pójdzie w boczki. Śmiało!
Ja zrobiłem ciasto z wykorzystaniem zwykłego mleka, wyszło bardzo dobrze.
Super 🙂 Cieszymy się, że fajnie wyszło.
Jak najbardziej.
Jestem bardzo ciekawa smaku takiego ciasta. Chętnie spróbowałabym kawałeczek 🙂
Albo migdalowego?
Też można 🙂
Ja sądzę, że można, tu jest po prostu wegańska wersja. Natomiast nam wątpliwości co do sposobu gotowania kaszy jaglanej. Rozumiem, że proporcje są 3:1, bo kasza ma się rozgotować, tak? Czy kasza wchłonie cały płyn, czy trzeba ją będzie jakoś odcedzać? Pytam, bo zawsze gotuję w proporcji 2:1 i NIGDY nie mieszałam w trakcie gotowania, bo powiedziano mi, że jeśli zamieszam, to się przypali. Racja jest przynajmniej częściowa, bo nigdy mi się nie przypaliła, ale wersji z mieszaniem nie próbowałam, więc nie wiem na pewno. No ale głównie pytam o to, czy ma wchłonąć cały płyn. I czy gotować pod przykryciem, czy nie.
Chodzi właśnie o to, by kasza była mocno rozgotowana – finalnie chodzi o uzyskanie jednolitej masy, więc im bardziej rozgotowana kasza, tym lepiej 😉 I tak, kasza ma wchłonąć cały płyn, dlatego gotujemy bez przykrycia, cały czas mieszając.
Dołączam się do pytania.
Czy mleko kokosowe to te z puszki?
Tak 🙂
Wlasnie zrobilam. Przepyszne. Zamiast cukru dodalam namoczone, zmielone daktyle i troche miodu 🙂
Super 🙂
Witam serdecznie,
W sobotę poczyniłam deser z Waszego przepisu i pomimo, że dodałam zbyt dużo płynnych składników (z niepotrzebnej obawy przed przypaleniem kaszy jaglanej) wyszło coś pysznego 🙂 Wstawiłam na trochę do zamrażalnika i uzyskałam jaglano-kokosowe lody. Dziękuję i pozdrawiam,
Agnieszka
Suuper! Jest radość 🙂
Czy na pewno na szklankę kaszy należy dodać aż 4,5 szklanki płynu (mleko sojowe, kokosowe, woda)? Masa bedzie chyba bardzo rzadka.
Wręcz odwrotnie, może być tak, że będzie konieczność dolewania wody czy mleka (do wyboru) 🙂
Super przepis, zrobiłam na mleku 3.0 🙂 bo tylko takie mam zawsze w lodowce. Dołożyłam na spód nasączone alkoholem herbatniki „szkolne” i na wierzch. Cukru niby sporo,ale chyba trzeba by było dać drugie tyle żeby było so sweet 🙂
Rewelacja 🙂 Wypróbujemy herbatniki!
Czy można użyć tylko mleka kokosowego?
Raczej odradzamy. Ma inną konsystencję i jest dużo słodsze…
Ja robiłam tylko na mleku kokosowym i wyszło bez problemu. Tyle że ja robie je sama wiec w składzie są tylko wiórki kokosowe i woda. Ale koszt 3 zł za 2 litry a nie 15 za litr.
Czy wiórków musi być koniecznie 150g czy ze 100g tez wyjdzie?:)
Zastanawiam się, czy zamiast brakujących 50g wiórków mozna dać nasion chia albo innych dodatków.
Co prawda nie próbowaliśmy, ale… lubimy eksperymenty 😉
Spokojnie wyjdzie 🙂 będzie po prostu mniej… wiórkowo-kokosowe 😀
Jak dla mnie za mdłe. 🙁
Wszystko ładnie pięknie, ale jak zmiksować masę? Używam blendera i konsystencja za nic nie chce się zmienić w gładką masę! Jakieś podpowiedzi?
My również użyliśmy blendera, bez problemu wszystko zamienił w jednolitą, gładką masę. Być może zbyt krótko miksowałaś…
Przepyszne. Bardzo proste w wykonaniu. Synek uśmiechnięty. Zrobiliśmy rafaell jako toru super się w tej roli sprawdził. My robiliśmy tylko na mleku kolorowym które sama sobie i trochę wody. Cukru nie możemy więc bez problemu dodaliśmy ksylitol. Bardzo dziękujemy za ten super przepis.
Ja miksowałam blenderem chyba z 15 minut i również nie osiągnęłam jednolitej masy. Tzn. kasza się zmiksowała, ale wiórki kokosowe nadal są wyczuwalne.
Wiórki zawsze będą odrobinę wyczuwalne, ale to tylko zaleta 🙂
Zastanawiam się jakie wymiary ma Wasza forma? 🙂
13 x 30 🙂
Zamiast mleka sojowego dałam ryżowe (tylko takie miałam), zamiast cukru ksylitol. I całą puszkę mleka kokosowego. Mimo modyfikacji i nie do końca jednolitej konsystencji (pisałam niżej) również wyszło smaczne.
Proszę uważać. Według mojej wiedzy połączenie mleka zwykłego z cukrem jest b.szkodliwe dla naszych organizmów
A wg Pana wiedzy dlaczego?
Przepis zrobiłam bez przekonania, bo nie przepadam za kaszą jaglaną, dla naszego rodzinnego bezglutenowca. Deser okazał się absolutnym hitem! Nie mogliśmy przestać jeść. Coś cudownego!
Super pomysł na połączenie słodkiego deseru z bardzo zdrową i wartościową kaszą jaglaną (na jej temat – http://www.jestemfit.pl/artykuly/dieta/kasza-jaglana-samo-zdrowie-w-twojej-kuchni) Na 100% przyrządzę sobie ten przepis 🙂