[wcp-carousel id="2193"]

Kapusta wigilijna z grzybami i wędzoną śliwką

Kapusta wigilijna z grzybami i wędzoną śliwką

Ho ho ho!!! Czujecie ten zapach?
Kapusta wigilijna to jedno z dań, które przypadło nam w udziale na te święta. Nie wiem, jak u Was, ale nasza Wigilia wygląda tak, że każdy przynosi jakieś danie, dzięki czemu każdy ma swój wkład w kolację. Są tacy, którym się wydaje, że kapusta postna to sporo czasu i roboty. I w sumie mają rację 😀 Ci, którzy twierdzą, że można zrobić dobrą kapustę  wigilijną w godzinę, po prostu nigdy nie jedli porządnej kapusty. Kapusta tak naprawdę robi się przez większość czasu sama, tzn. my krzątamy się po domu, co jakiś czas po prostu do niej zaglądając i mieszając. Moja babcia „chodzi” koło kapusty ze trzy dni, a my postanowiliśmy kultywować ten wspaniały proces. Dla efektu końcowego naprawdę warto.

Koniec wymądrzania się. Czas na przepis na kapustę wigilijną z grzybami i wędzonymi śliwkami. Pachnie nieziemsko (choć początki jej gotowania to istny dramat dla nozdrzy), a jeśli poświęcimy jej odpowiednią dawkę czułości, atencji, a na koniec również procentów  – stanie się wręcz aksamitna w dotyku. I taką kapustę wigilijną uwielbiamy. Częstujcie się i wesołych świąt.

Uwaga, z poniższych składników zrobicie wielki gar kapusty (przygotowaliśmy ją na kolację dla kilkunastu osób).

Składniki:

  • 2,5 kg kapusty
  • 20 dag suszonych grzybów (np. podgrzybków)
  • 20 dag suszonych, wędzonych śliwek – pokrojonych na drobne kawałki
  • duża cebula – pokrojona w drobną kostkę
  • 5 łyżek miodu
  • 250 ml czerwonego wina (półwytrawnego)
  • 3 liście laurowe
  • 1 łyżeczka majeranku
  • opcjonalnie: zasmażka (4 łyżki oleju, 2 łyżki mąki)

Przygotowanie:

  1. Grzyby przekładamy do garnuszka, zalewamy ciepłą wodą tak, by były nią w całości przykryte i odstawiamy (najlepiej na noc). Następnie gotujemy je ok. 15 minut i odcedzamy, zachowując wodę, w której się gotowały. Większe grzyby kroimy na mniejsze  kawałki.
  2. Kapustę płuczemy na sitku pod bieżącą wodą. Odciskamy, siekamy, przekładamy do garnka i podlewamy wodą z grzybów.
  3. Najpierw gotujemy kapustę na większym ogniu, cały czas mieszając, by dobrze wymieszała się z wodą po grzybach. Gdy zacznie mięknąć, zmniejszamy temperaturę i dusimy pod przykryciem, co jakiś czas mieszając.
  4. Po około godzinie dodać cebulę, grzyby, śliwki, liście laurowe, miód i majeranek. Całość zamieszać i dać kapuście czas…
  5. Po ok. 2-3 godzinach dodać wino i cały czas mieszając, pozwolić mu odparować. Znów przykryć i dusić na najmniejszym ogniu tak długo, aż uzyskamy satysfakcjonującą nas konsystencję kapusty.
    My na noc naszą kapustę zostawiamy w garnku pod przykryciem i ponownie dusimy ją od rana przez kilka godzin. Potem ląduje w lodówce lub na balkonie :)W samą Wigilię dodajemy do kapusty zasmażkę: na patelni rozgrzewamy 4 łyżki oleju, dodajemy 2 łyżki mąki i podgrzewamy, aż uzyskamy jasnobrązową zasmażkę. Dodajemy ją do kapusty i raz jeszcze przez parę minut gotujemy. Voila!



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.